Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra14/ftp/cel-szczecin.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
The Trembling Mountain: osobiste konto kuru, kanibali i choroby szalonych krów – Przychodnia CEL Szczecin
Skip to content

The Trembling Mountain: osobiste konto kuru, kanibali i choroby szalonych krów

2 lata ago

750 words

Ta książka jest rzekomo osobistym opisem gruntowej pracy badań terenowych – doświadczenia za względnie sterylnymi dokumentami, które pojawiają się w naszych medycznych, zdrowotnych i antropologicznych dziennikach. Kto nie marzył o wyruszeniu w ostatnie dziewicze pustkowia, by żyć wśród ludzi z epoki kamienia, czy to w imię nauki, wzniosłych ideałów, czy indywidualnych wyzwań. Autor spędził rok w gronie przedludzkich ludzi w odległych wyżynach Papui Nowej Gwinei, badając, w jaki sposób kuru, rzadka infekcyjna choroba prionowa (białko) jest przenoszona i jak długo trwa inkubacja, aby powoli zniszczyć gospodarza. W relacji Klitzmana o jego pracy, odkrycia naukowe często są pobladane przez ludzkie doświadczenie przezwyciężania lęków i niepewności oraz ignorowania niebezpieczeństw i trudności. Na ścieżce do zbadania zmieniającego się charakteru epidemii kuru, autor dokumentuje pot i trudności, które towarzyszyły jego dojrzewaniu i pogłębianiu zrozumienia choroby, uzdrowienia, kultury i natury ludzkiej.
Podstawowa historia badań medycznych jest bardzo interesująca. Kuru wśród ludzi z Highlands stanowił większość światowych przypadków tej zakaźnej choroby prionowej i ważne było, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tej chorobie, podczas gdy wciąż można zebrać aktualne informacje epidemiologiczne. Wektorem rozprzestrzeniania się były ciała i mózgi zmarłych krewnych pochowanych na nieistniejących już kanibalistycznych ucztach. Klitzman był w stanie zebrać historie kliniczne i dane genealogiczne dotyczące pacjentów z kuru i określić rygorystycznie czas ekspozycji. Ta informacja pozwoliła mu dokładnie obliczyć naturalny okres inkubacji kuru po kanibalistycznym posiłku.
Praca naukowa autora w Papui-Nowej Gwinei nabrała nowego znaczenia, gdy w Wielkiej Brytanii wybuchła choroba szalonych krów (gąbczasta encefalopatia bydła). Długie okresy inkubacji kuru – w niektórych przypadkach ponad 40 lat, jak stwierdził Klitzman – mają wpływ nie tylko na Fore, ale także na osoby zarażone innymi chorobami prionowymi. Jeśli porównanie między tymi dwoma chorobami jest poprawne, może to oznaczać, że tysiące ludzi w Wielkiej Brytanii ma dziś chorobę, z której ostatecznie umrą, w wyniku zakażonego hamburgera, który jedli dziesiątki lat wcześniej.
Ta książka nie bada samych problemów epidemiologicznych; analizuje również kulturowe i społeczne implikacje chorób. Autor zwraca uwagę, że mamy tendencję do obawiania się niewidzialnej epidemii – bez względu na to, czy chodzi o kuru, chorobę szalonych krów, czy o AIDS – ale nadal narażamy się na ryzyko, czy zaprzeczamy niebezpieczeństwu chrupania naszych zmarłych krewnych, jedzeniu brytyjskiej wołowiny, czy ćwiczeniu niebezpieczne czynności seksualne. Podobnie autor prawidłowo zauważa wiele podobieństw między zachodnimi i tradycyjnymi nowozebińskimi systemami opieki zdrowotnej: poważne ograniczenia w skutecznym leczeniu wielu chorób i tej samej tendencji do obwiniania pacjentów za niepowodzenia terapeutyczne. Zdaje sobie sprawę z potrzeby medycyny i nauki, aby dokładnie zbadać konteksty społeczne i kulturowe, ukryte założenia i niesprawdzone teorie .
Ta książka często nie jest poprawna politycznie . Pewna naiwna etnocentryzm przebiega przez części narracji, szczególnie gdy Klitzman opisuje często gburowate, oportunistyczne zachowanie swoich ojczystych przewodników lub odmowę poddania pacjentów i ich rodzinom kontroli ze względu na ich lęki czarów i szkód Co Klitzman uważa za przesąd lub opór . . . oparte jedynie na ignorancji może być częścią struktury przeplatających się wierzeń kulturowych, która wspiera społeczność Highlands i zapewnia poczucie porządku w tym świecie dżungli.
Czytelnicy mogą częściowo wybaczyć autorowi za to niedociągnięcie, ponieważ jego książka jest relacją wynikającą z jego własnych trudów i osobistego rozwoju, prowadzącą do końca jego romantycznego idealizmu. Każdy, kto podjął długą pracę w terenie w trudnych warunkach, szybko zdaje sobie sprawę, że to nie tylko romans, przygoda i Indiana Jones. Trudno jest zrozumieć, być wrażliwym na różnice etniczne, a nawet mieć oko na cele badawcze, gdy robaki jedzą w twoim ciele, kiedy jesteś brudny, zmęczony, głodny i cierpisz na zaburzenia jelitowe, a kiedy jesteś czuć się samotny na świecie. Z biegiem czasu Klitzman zdaje sobie sprawę, że jego doświadczenie w Papui Nowej Gwinei dotknęło go bardziej, niż przypuszczał. Wyłania się z kontaktu z kulturą wyłaniającą się z epoki kamienia, z nowymi osobistymi spostrzeżeniami i perspektywą, która jest pomocna w przyszłych wyzwaniach.
Jeffrey M. Borkan, MD, Ph.D.
Ben-Gurion University of the Negev, Beer Sheva 88840, Izrael

[patrz też: hurtownia portfeli, pokrzywka objawy, buprenorfina ]
[podobne: płesznik, pluskwy ugryzienia, pokrzywka objawy ]

0 thoughts on “The Trembling Mountain: osobiste konto kuru, kanibali i choroby szalonych krów”